tovingredients@gmail.com
Бензоат натрію (натрієва сіль бензойної кислоти, натрій бензойнокислий), хімічна формула С6Н5СООNa – харчова добавка Е211, група консервантів.
Білий порошок без запаху або з незначним запахом бензальдегіду, солодкувато-солодкий на смак. Легкорозчинний у воді (1:2) та гліцерині (1:9), слаборозчинний у спирті (1:45). Температура плавлення 300⁰С, стабільний при кипінні, ефективний в кислих середовищах при рН 3,8-4,5.
Синтетичний продукт, який одержується при реакції нейтралізації бензойної кислоти гідроксидом натрію. Сама бензойна кислота в невеликих кількостях міститься в таких натуральних продуктах як родзинки, чорнослив, яблука, журавлина, брусниця, кориця, чорниця, гвоздика, гірчиця, мед; а також у вигляді продукту мікробного розкладу гіпурової кислоти – в кислому молоці, йогурті, сирі кисломолочному.
Бензоат натрію володіє властивостями антибіотика та підсилювача кольору. Виявляє сильно пригнічуючу дію на дріжджі та грибкову плісняву, придавлює в мікробних клітинах активність ферментів, відповідальних за окисно-відновлювальні реакції, а також ферментів, які розщеплюють жири та крохмаль.
Застосовується в м’ясних та рибних консерваціях (рибні пресерви), при виготовлені маргарину, майонезу, кетчупу, плодово-ягідних пюре, повидла та джемів, солодких безалкогольних напоїв (соки, квас, фруктова газована вода), пива.
Завдяки своїм антибактеріальним властивостям застосовується у фармацевтиці, виробництві косметичних та гігієнічних засобів (наприклад, в шампунях, гелях, зубних пастах). Також використовується в авіаційній промисловості для захисту гальванічних покриттів та деталей з алюмінію.
Застосовується у феєрверках для одержання звукового ефекту.
Не допускається поєднання з тартразином. Рекомендований вміст у харчових продуктах від 0,015% до 0,2% максимально.